News

Check out market updates

IMB 4. çeyrekte kredi başına ortalama 2.812 $ kaybetti

Bağımsız ipotek bankaları (IMB’ler) ve imtiyazlı bankaların ipotek iştirakleri, 2022’nin dördüncü çeyreğinde ipotek oranlarındaki sıçrama nedeniyle kırmızı mürekkep döktü.

Bu şirketler Ekim-Aralık ayları arasında kullandırdıkları her bir kredi için 2.812 $ net zarar bildirmiş olup, bu rakam üçüncü çeyrekte kredi başına ortalama 624 $ olan zararın dört katından fazladır. Mortgage Bankacıları Birliği (MBA).

MBA’in sektör analizinden sorumlu başkan yardımcısı Marina Walsh, “Üst üste üçüncü çeyrekte, vergi öncesi ortalama net üretim geliri kırmızıda kaldı ve 2022’nin son üç ayında 99 baz puanlık kayıpla yeni bir anketin en düşük seviyesine ulaştı” dedi.

Walsh, baz puan gelirlerinin de 2011’in dördüncü çeyreğinden bu yana görülmeyen seviyelere düştüğünü belirtti.

Sonuç olarak, tüm iş kolları – ipotek üretimi ve ipotek hizmeti – dikkate alındığında bile, dört şirketten yalnızca biri 2022’nin dördüncü çeyreğinde kârlı olmuştur.

Walsh, “Bu, işten çıkarmalar da dahil olmak üzere maliyet düşürücü önlemlerin henüz gidişatı değiştirmeye yetmediği, ipotek sağlayıcıları için zorlu bir dönem oldu” dedi.

IMB’ler, üçüncü çeyrekteki 578 milyon $’dan dördüncü çeyrekte ortalama 436 milyon $ kredi hacmi yaratmıştır. Üretim hacmi sekiz çeyrek üst üste gerilemiştir.

Şirket başına düşen kredi hacmi dördüncü çeyrekte ortalama 1.395 olurken, bir önceki çeyrekte bu rakam 1.819 idi. Kredi başına üretim gelirleri, üçüncü çeyrekte kredi başına 10.392 $ iken dördüncü çeyrekte 9.637 $’a gerilemiştir.

Ortalama kredi bakiyesi dördüncü çeyrekte 322.225$’a gerileyerek bir önceki çeyrekteki 335.940$’a göre %4’lük bir düşüş göstermiş ve bu da konut fiyatlarındaki artışın yavaşladığına işaret etmiştir.

Toplam kredi üretim giderleri, 2022’nin üçüncü çeyreğinde kredi başına 11.016 $ iken, dördüncü çeyrekte kredi başına 12.450 $’a yükseldi. Kredi üretim giderleri 2008’in üçüncü çeyreğinden 2022’nin son çeyreğine kadar kredi başına ortalama 7.068 $ olmuştur.

MSR amortismanı, riskten korunma kazançları veya kayıpları netleştirilmiş hizmet haklarının değerlemesindeki kazançlar veya kayıplar ve MSR’lerin toplu satışından elde edilen kazançlar veya kayıpları hariç tutan hizmet faaliyet geliri de dördüncü çeyrekte kredi başına bir önceki çeyrekteki 95 dolardan 104 dolara yükseldi.

MSR’lerin satışı, bir gelir akışı olarak kazançları doğrudan etkilemez, ancak MSR’lerin satış anlaşmaları yoluyla nakde dönüştürülmesi, bir borç verenin nakit akışını ve genel likiditesini güçlendirir. IMB’ler ve imtiyazlı bankaların mortgage iştirakleri bu yılın ikinci çeyreğine kadar kırmızıda kalmaya devam edebilir.

MBA, toplam sektör hacminin ikinci çeyrekten itibaren toparlanacağını ve 30 yıllık sabit mortgage oranının yıl ilerledikçe düşeceğini tahmin ediyor.

Leave a Reply