News

Check out market updates

Sterling Bancorp menkul kıymet dolandırıcılığı davasında suçunu kabul edecek

Bu ABD Adalet Bakanlığı (ADALET BAKANLIĞI) bu hafta Michigan merkezli Southfield’den bir taahhüt aldığını duyurdu. Sterling Bancorp, Inc. sahte menkul kıymet beyanı yapmaktan suçlu olduğunu kabul etti. Dolandırıcılık 2017’deki ilk halka arzından kaynaklanan dava (HALKA ARZ) ve 2018 ve 2019’daki yıllık başvuruları.

Başsavcı Yardımcısı Kenneth A. Polite, Jr’a göre, yasa ihlalleri doğrudan şirket tarafından verilen ve “dolandırıcılıkla dolu” olan ve yatırımcıları aldatacak ve dolandıracak şekilde “kar hanesini doldurmak” için kullanılan ipotek kredileriyle ilgiliydi.

Polite, Adalet Bakanlığı’nın davayla ilgili duyurusunda, “Önerilen bu suç duyurusu, yanlışlığın niteliğini ve ciddiyetini yansıtmakta ve Adalet Bakanlığı’nın kamu piyasalarımızın bütünlüğünü koruma, şirketleri suç teşkil eden suiistimallerinden sorumlu tutma ve mağdurların zararlarını tazmin etme konusundaki kararlılığını göstermektedir” dedi.

Sterling 2011 yılında, 2011-2019 yılları arasında yaklaşık 5 milyar dolar değerinde kredi sağlayan Advantage Loan Program (ALP) adlı konut ipotek programını başlattı. Şartlar arasında minimum %35 peşinat ve piyasadaki diğer kredi kuruluşlarından daha yüksek oran ve ücretler yer alıyordu ve ALP, başvuru sahibinin bordro kayıtları veya vergi beyannameleri gibi destekleyici belgelerin sunulmasını gerektirmiyordu.

DOJ, Sterling’in halka arzından önce, kurucusu da dahil olmak üzere şirketin üst düzey yönetiminin, kredi memurlarını, kredi tahsis ücretleri ve faiz ödemelerinden elde edilen geliri artırmak için şirketin ALP kredilerinin hacmini artırmaya teşvik ettiğini söyledi. DOJ’a göre, bazı şirket liderleri, kredi müşterilerini, belirli ALP kredilerinin verilmesini geciktirebilecek veya önleyebilecek bilgileri sigortacılardan tahrif etmeye ve/veya gizlemeye teşvik etti.

Duyuruya göre dolandırıcılık halka arzdan sonra da devam etti ve Sterling’in içeriden olmayan mağdur hissedarlarının toplam kaybı yaklaşık 70 milyon dolar oldu.

Sterling’in yönetim kurulu başkanı, başkanı ve CEO’su Thomas M. O’Brien, iyileştirme ve geri dönüş çabalarına liderlik etmesi için 2020 yılında Sterling’in yönetim kurulu tarafından işe alındı. Şirketin bu anlaşmanın ardından köşeyi dönmeye hazır olduğunu söyledi.

O’Brien yaptığı açıklamada, “Bu ciddi bir suçlama ve şirketin yönetim kurulunun uzun uzun düşündüğü bir suçlama,” dedi. “Sonuç olarak, uzun süredir devam eden dolandırıcılık olaylarının ALP kapsamındaki konut ipotek kredilerinin inkar edilemez olduğu ve halka açılma sırasında kurucu ve bazı eski üst yönetim üyeleri tarafından bilindiği ve DOJ’un suçlamasını kabul etmenin ve nihayetinde bu konuyu çözmenin şirketin ve hissedarlarının uzun vadeli yararı için çok önemli olduğu.”

O’Brien ayrıca şirketin bazı eski yöneticilerinin de bu konuda bir dereceye kadar sorumluluk taşıdığını söyledi.

O’Brien, “Bu sonucu, içeriden olmayan mağdur hissedarlara verilen zararın adil bir çözümü olarak kabul ediyoruz” dedi. “Belirli kişiler için hesap verebilirliğin sağlanması gerektiğine inanıyoruz ve bu hesap verebilirliğin, görev süreleri boyunca Sterling’e ve hissedarlarına verdikleri önemli zararın farkına varılmasını umuyoruz.”

Leave a Reply